سبزی

سبزی به مجموعه‌ای از گیاهان خوش عطر و خوش طعم گفته می‌شود که در آشپزی کاربرد زیادی دارند. علاوه بر این، در صنعت داروسازی هم از برگ، ریشه، ساقه، گل، بذر و پوسته آن‌ها استفاده می‌شود. طب سنتی سال‌هاست که از این گیاهان برای بهبود بیماری‌های مختلف استفاده کرده است. از سبزی به صورت خام و پخته می‌توان استفاده کرد. در قدیم اولین چیزی که به هنگام صرف غذا بر سر سفره‌ها قرار می‌گرفت سبد سبزی بود که معمولا شامل سبزی‌هایی مانند شاهی، ریحان، تره، نعنا، جعفری، ترخون، مرزه، تربچه و… می‌شد. خوشبختانه امروزه هم سبزی همچنان جایگاه خود را در سبد غذایی ایرانیان حفظ کرده و پای ثابت سفره‌هاست.

اگرچه هر کدام از سبزی‌ها خواص منحصر به فرد خود را دارا هستند اما به طور کلی تمامی آن‌ها دارای خواص مشترکی هستند که عبارتند از:

  • ضد نفخ
  • ضد درد
  • ضد اسپاسم
  • ضد میکروب

خیلی ها طبق ذائقه‌ای که دارند بر سر سفره تنها به سراغ یک نوع از سبزی می‌روند اما بد نیست بدانید مصرف درهم سبزی‌ها باعث می‌شود بدن شما به انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی دست یابد. ریحان یکی از سبزی‌های محبوبی است که از خواص بی‌نظیر آن می‌توان به خاصیت ضد سرطان بودن، اشتهاآوری، ضد افسردگی، ضد التهاب، ضد یبوست و ضد بی‌خوابی اشاره کرد.

برای پخت هر غذایی از سبزی مخصوص به آن استفاده می‌شود. سبزی کوکو، سبزی آش، سبزی قرمه، سبزی دلمه و… برخی از انواع آن هستند.

ستاره
Logo