کاندوم

کاندوم (Condom) یکی از وسایل پیشگیری از بارداری است که علاوه بر این، از انتقال عفونت و بیماری‌های مقاربتی مثل سیفلیس، سوزاک، ایدز، هپاتیت، هرپس و… هم پیشگیری می‌کند. این پوشش کشسان و نازک که از جنس لاتکس تولید می‌شود مانع از تماس فیزیکی مستقیم آلت تناسلی مرد با اندام شریک جنسی او و ورود اسپرم به دستگاه تناسلی زن می‌شود.

اگرچه کاندوم به دو صورت زنانه و مردانه وجود دارد اما استفاده از کاندوم‌های مردانه رایج‌تر هستند. نوع مردانه این وسیله در حالت نعوظ بر روی آلت تناسلی کشیده شده و نوع زنانه آن درون واژن قرار می‌گیرد. سطح برخی کاندوم‌ها برای بالا بردن اطمینان در جلوگیری از بارداری، از مایع اسپرم‌کُش پوشیده شده‌ است.

 کاندوم‌ها انواع مختلفی دارند. کاندوم میوه‌ای، ضد ویروس، خاردار و… برخی از انواع کاندوم هستند. کاندوم برای افراد مبتلا به زود انزالی می‌تواند مفید واقع شود؛ زیرا با کم کردن میزان حساسیت، تحریک‌پذیری را کمی به تاخیر می‌اندازد.

باتوجه به این که لاتکس مورد نیاز در تهیه کاندوم باید به صورت تازه استفاده شود بیشتر کارخانه‌های تولید کاندوم در مالزی، تایلند یا دیگر کشورهای استوایی قرار دارند.

ستاره
Logo