همستر


همستر (Hamster)
از زمره جوندگان بوده و نوعی موش بزرگ است که خاستگاه اصلی آن، کشور سوریه است. همستر در حدود ۲۵ گونه مختلف دارد. این جونده در درجه اول از دانه‌ها، میوه‌ها و گیاهان تغذیه می‌کند و پس از آن گاهی به سراغ حشرات زیر زمین می‌رود. همسترها مدفوع خود را نیز می‌خورند تا مواد مغذی که در مدفوعشان جا مانده‌ است را بازیابی کنند. این موجودات معمولا اندامی قوی دارند، دم آن‌ها از طول بدنشان کوتاه‌تر است و گوش‌های پُرموی نازکی دارند.

همستر حیوانی است که به بازی کردن علاقه بسیار داشته و به راحتی با انسان ارتباط برقرار می‌کند. بنابراین در صورت نگهداری آن در منزل بهتر است اسباب‌بازی در اختیارش گذاشته شود. علاوه بر این، دندان پیشین و ناخن‌های این حیوان دائم در حال رشد کردن هستند که اگر یک چوب مثل پوست درخت در اختیار او قرار دهید با جویدن آن، دندان خود را کوتاه می‌کند. این حیوانات به صورت تنها زندگی می‌کنند و تنها موقع جفت‌گیری به هم نزدیک می‌شوند، مدت بارداری آن‌ها ۱۵ تا ۲۰ روز است و بچه همستر هنگام تولد بدون دم، کر و کور به دنیا می‌آید.

اگرچه همستر به عنوان یک حیوان خانگی می‌تواند نگهداری شود؛ اما از آنجاییکه زادوولد آن‌ها زیاد است، در کشورهای پیشرفته از آن‌ها به عنوان حیوانات آزمایشگاهی استفاده می‌شود.

ستاره
Logo