موسیر

موسیر از خانواده پیاز و سیر بوده که جزء مواد اصلی آشپزی در نواحی آسیا،‌ مکزیک، فرانسه و مدیترانه است. موسیر خواص درمانی زیادی داشته و نسبت به پیاز شیرین‌تر و هضم آن نیز آسان‌تر است. ریشه این گیاه تنها دارای یک پیاز درشت است که البته مزه تندی هم دارد. برای اینکه موسیر اصطلاحا شیرین شده و مورد استفاده قرار گیرد آن را به شکل رشته‌های بسیار نازک در‌آورده و در مسیر آب سرد قرار می‌دهند تا تلخی که در پیاز آن هست از بین برود. در نهایت آن را زیر آفتاب قرار می‌دهند تا خشک شده و بتوانند از نوع پودرشده آن به عنوان ادویه در غذاها استفاده کنند.

طبع این گیاه گرم و خشک بوده و حاوی مقادیر بالایی آنتی‌اکسیدان، فلاونوئیدهایی مانند کورستین، ویتامین A، ویتامین C و مواد معدنی مهم از جمله گوگرد، پتاسیم و منگنز است.

موسیر یک ضدعفونی‌کننده طبیعی است که می‌توان برای کاهش قند خون، افزایش دفع ادرار، التیام و ترمیم زخم‌ها، تسکین التهاب طحال و کبد، کاهش سردردهای میگرنی، کاهش چربی خون و تنظیم فشار خون روی آن حساب کرد.

موسیر کاربردهای زیادی دارد. از نوع تازه و خشک‌شده آن می‌توان برای تهیه انواع ترشیجات، ماست موسیر، سالاد و سس سالاد استفاده کرد.

ستاره
Logo