دیابت

دیابت از بیماری‌هایی است که بر اثر قطع تولید انسولین و یا عدم کارکرد مناسب آن در بدن به وجود می‌آید. این بیماری زمانی ایجاد می‌شود که لوزالمعده انسولین کافی تولید نمی‌کند یا بدن به طور موثر از انسولین تولید‌شده نمی‌تواند استفاده کند. متاسفانه این بیماری درمان قطعی نداشته و تنها می‌توان آن را با استفاده از داروهای خوراکی و در موارد حادتر با تزریق انسولین کنترل کرد. بالا بودن قند خون در دراز مدت باعث بروز عوارضی در سیستم قلب و عروق، كلیه‌ها، چشم و سلسله اعصاب می‌گردد.

به طور كلی دیابت به چهار گروه دیابت نوع اول، دیابت نوع دوم، دیابت بارداری و دیابت به علل متفرقه تقسیم‌ بندی می‌شود. در دیابت نوع اول تولید انسولین در بدن به طور کامل قطع می‌شود، در نتیجه قند موجود نمی‌تواند وارد سلول‌ها شده و انرژی بدن را تامین نماید و همین مسئله افزایش شدید قند خون را سبب می‌شود. در دیابت نوع دوم، بدن نسبت به انسولین مقاوم می‌شود. در این حالت انسولین ترشح شده تاثیری بر روی جذب قند ندارد و یا ترشح آن به میزان کافی صورت نمی‌گیرد. دیابت بارداری نوع موقتی این بیماری است که در ۴ درصد از بانوان باردار بروز می‌کند. در مواردی مصرف برخی از داروها باعث افزایش قند خون می‌شود که این مورد شامل دیابت به علل متفرقه می‌شود.

برای آگاهی از میزان قند خون می‌توان خون را آزامایش کرد. این کار در آزمایشگاه‌ها و یا با استفاده از دستگاه‌های کوچک تست قند خون انجام‌پذیر است.

ستاره
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور